اشنایی

کابلشو چیست ؟

کابلشو چیست ؟

کابلشو وسیله ای اساسی برای اتصال رسانای کابل ها و سایر نقاط اتصال می باشد که در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شود، مهمترین نوع کابل شوها، کابلشو پرسی، کابل شوهای پیچی و لحیمی هستند و جنس آنها بسته به نوع و جنس کابل مورد نظر، متفاوت است، برای مثال کابل شوهایی که برای کابل های مسی مورد استفاده قرار می گیرند، از جنس مس قلع اندود شده و آنهایی که برای کابل های آلومینیومی مورد استفاده قرار می گیرند از جنس لوله آلومینیوم می باشند

کابلشو چیست

 مشخصات کابلشو

لازم به ذکر است هر کابلشو دارای مشخصات منحصر به فرد حک شده بر روی محصول از قبیل نام و علامت شرکت سازنده، قطر سوراخ و همچنین مقاطع هادی مناسب می باشد. اگر شما مجری پروژه های برقی و الکترونیکی هستید احتمالا می دانید که انواع کابل شوهای موجود در بازار از تنوع بسیاری برخوردارند و همین موضوع باعث می شود تا حتی یک فرد با تجربه نیز در انتخاب بهترین نوع کابلشو برای اجرای یک پروژه مطمئن و ایمن سردرگم شود و این تنوع می تواند انتخاب را کمی دشوار سازد و اگر گزینه ای مناسب را انتخاب نکنید ممکن است با یک اتصال کابل ضعیف با افزایش مقاومت محل اتصال، آتش سوزی رخ دهد و تمام زحمات شما از بین برود.

در این قسمت قصد داریم به معرفی کابل شو های پرسی طبق استاندارد DIN 46235، فلزی ورقه ای طبق استاندارد DIN 46234 و نوع لوله ای مسی استاندارد که برای اتصالات مسی طراحی و ساخته شده اند، بپردازیم و درباره مسائلی که تضمین کننده یک اتصال ایمن و با عمر طولانی است، صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

به روز ترین مقالات

انواع کابلشو های مسی

Cable shoe پرسی طبق استاندارد DIN 46235

مطابق با استاندارد DIN 46235، چنین کابل شوهایی تنها می توانند برای پرس هادی های مفتولی، افشان، نیمه افشان و تابیده مورد استفاده قرار گیرند و محدوده استفاده از این نوع کابل شوها بسیار گسترده است و کاربردهای فراوانی دارند، این استاندارد همچنین معرف ابعاد و نشانه گذاری و کاربرد کابل شوها نیز می باشد. لازم به ذکر است، نصاب برای رسیدن به اطلاعات پایه جهت نصب، نیاز به اطلاعات نشانه گذاری شده روی هر یک از محصولات دارد، همچنین تعداد پرس های مورد نیاز نیز در این نوع کابل شوها مشخص شده است.

طبق پیشنهاد استاندارد DIN، مهره های پرس برای هادی های تابیده، مفتولی و نیمه افشان برای نصب بهتر است که بر اساس بخش های 1، 3 و 4 استاندارد DIN 48083، انتخاب شوند، همچنین نصب با مهره های شش گوش، طبق بخش 4 استاندارد DIN 48083 و کابل شو های پرسی نیز طبق استاندارد DIN 46235 انجام می شود و برای نصب در محدوده سطح مقطع بین شش تا هزار میلی متر مربع و پیچ بین 5 تا 20 میلی متر بهتر است که مطابق با استاندارد EN 13600 صورت گیرد، فرآیند قلع اندود کردن انواع کابلشو نیز برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی آن است.

Cable shoe فلزی ورقه ای طبق استاندارد DIN 46234

یکی دیگر از انواع کابلشو، کابل شوهای فلزی ورقه ای طبق استاندارد DIN 46234 هستند که طراحی آنها به گونه ایست که تنها برای پرس هادی های نیمه افشان، افشان و تابیده مورد استفاده قرار می گیرند و کاربردی برای هادی های جامد و مفتولی ندارند و کاربرد آنها را می توان در وسایل حمل و نقل عمومی و همچنین تابلوهای کنترل الکتریکی به خوبی مشاهده کرد که در محدوده سطح مقطع بین نیم میلی متر مربع تا 240 میلی مترمربع و پیچ در اندازه بین 2 تا 16 میلی متر به کار می روند.

این کابل شوها در حقیقت ترمینال های ورقه ای الکترولیتی مسی هستند که مطابق با استاندارد EN 13600 طراحی و ساخته می شوند و تفاوت آنها با کابل شو های پرسی لوله ای استاندارد در مواد پایه تشکیل دهنده آنهاست و مواد اولیه تشکیل دهنده کابل شو های پرسی لوله ای پرسی، لوله های مسی هستند ولی ترمینال ها از ورقه مسی ساخته می شوند که یک لوله بسته، شکاف لحیم کاری شده مطابق استاندارد DIN آنها را می پوشاند و ابزار پرس برای این نوع از کابلشو در استاندارد DIN مشخص نشده است.

کابلشو

قیمت های باورنکردنی

برای مشاهده و یا خرید از فروشگاه اینترنتی الکترو فرجی روی دکمه زیر کلیک کنید.
فروشگاه الکتروفرجی

کابلشو (Cable shoe) لوله ای مسی استاندارد

نوع دیگری از کابلشو که از مس الکترولیتی ساخته شده و مطابق با استاندارد EN 13600 ارائه می شود، کابل شوهای لوله ای مسی استاندارد هستند و به طور کلی این کابل شوها کوتاه تر و کوچکتر از انواع دیگر هستند و ابعاد لوله های آن ها نیز متفاوت است، ولی خبر خوب اینکه دوام اتصال الکتریکی و مکانیکی آنها از آنجایی که تحت آزمون استاندارد IEC 1238-1 طراحی و ساخته می شوند، تحت تاثیر قرار نمی گیرد.

توجه داشته باشید برای اینکه فرآیند پرس کابل شوها به درستی انجام شود باید ابزار مناسبی به کار گرفته شود، در غیر اینصورت، فرآیند پرس به صورت غیر حرفه ای صورت می گیرد و این موضوع مقاومت محل اتصال و به دنبال آن درجه حرارت را افزایش می دهد و می تواند منجر به آتش سوزی شود، بنابراین برای پیشگیری از چنین اتفاقاتی در درجه اول باید از یک نصاب حرفه ای و در درجه دوم از ابزار مناسب استفاده کرد.

کابلشو

کابلشو بیمتال چیست؟

کابلشو بیمتال یکی از انواع کابلشو است که در اتصال یک رسانای آلومینیومی به یک شینه ی مسی مورد استفاده قرار می گیرد. در این موارد برای کاهش زمان عمل اکسیده شدن معمولا از کابل شو های مسی یا آلومینیومی استفاده نمی شود و کاربرد یک فلز هم نام در چنین اتصالاتی بیشتر است و این امر با Cable shoe بیمتال به راحتی امکان پذیر خواهد بود.

کابل شوهای بی متال در تیپهای مختلفی از جمله تیپ DTL1 و DTL2 تولید و به بازار عرضه می شوند و مقدار مس به کار رفته در ساخت تیپ DTL2 بیشتر است و همین این دو تیپ را از یکدیگر متمایز می سازد و در مدل DTL1 از فلز مس و آلومینیوم به مقدار مساوی استفاده می شود. لازم به ذکر است اتصال دو کابلی که هم سایز هستند توسط ابزاری به نام موف صورت می گیرد که جنس آن از مس و به شکل لوله است که با فلز کروم آبکاری شده است و رنج سایز آنها مانند کابل شوها می باشد. برای اتصال کابل ها از طریق موف باید در ابتدا بخش اتصال کابل ها را از روکش آنها جدا و وارد موف کرد، سپس هر دو سر موف را با پرس کابلشو، پرس کرد و در نهایت مرحله عایق بندی را توسط چسب برق و شیرینگ انجام داد.

کابلشو بی متال چیست
کابلشو آلومینیومی

خصوصیات یک کابلشوی با کیفیت به همراه قیمت

برای تهیه و خریداری کابلشوی با کیفیت در درجه اول بهتر است که به سراغ برندها و تولید کنندگانی بروید که در این زمینه شناخته شده و خوشنام هستند، ولی به طور کلی مشخصات ظاهری یک کابلشو می تواند گویای کیفیت آن نیز باشد، بدین ترتیب که یک کابلشوی با کیفیت، هیچ گونه برآمدگی ندارد و کف آن کاملا مسطح و انتهای آن با ظرافت تمام، ماشین شده و صاف است. قیمت کابلشو نیز بسته به شرکت تولید کننده، جنس و نمره آن و همچنین قطر سوراخ، متفاوت است، ولی به طور کلی قیمت انواع مختلف آن بین 1800 تا 28 هزار تومان به ازای هر یک عدد، متغیر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *